Wsparcie w leczeniu schorzeń

Głuchota i szumy

Tlenoterapia hiperbaryczna ratunkiem dla uszu

Masz wrażenie, jakby ucho było ciągle „zatkane”? Coraz gorzej słyszysz rozmówców przez telefon? Wydaje Ci się, że wszyscy nagle mówią zbyt cicho? To może być objaw nagłej głuchoty. Tlenoterapia hiperbaryczna jest rozwiązaniem tego problemu!

Nagła głuchota to jedno z najczęstszych wskazań do leczenia HBOT. W Niemczech aż 80% pacjentów korzystających z tej terapii kierowanych jest na zabiegi z powodu zaburzeń czynności ucha środkowego.

Nagła głuchota to częściowa lub całkowita niezdolność odbierania dźwięków, która może wystąpić w wyniku urazu, zakażenia, uszkodzeń wirusowych, zaburzeń naczyniowych lub autoimmunologicznych.

Komórki czuciowe ucha wewnętrznego nie mają pełnego bezpośredniego dostępu do tlenu drogą naczyniową, dlatego tlenoterapia hiperbaryczna jest jedyną znaną metodą zwiększającą ciśnienie parcjalne tlenu w tej strukturze. Tlen podawany pod ciśnieniem poprawia właściwości reologiczne i mikrokrążenie, optymalizując warunki regeneracji ucha wewnętrznego.

Według German Society for ENT-Diseases, Head and Neck Surgery do leczenia HBOT kwalifikują się:

  • Szumy uszne wywołane urazem akustycznym, czaszki, nagłą głuchotą, chorobą Meniere’a
  • Utrata słuchu związana z chorobą Meniere’a, uszkodzeniem toksycznym, urazami akustycznymi i czaszki czy infekcją
  • Głuchota po nagłej utracie słuchu, chorobie Meniere’a, powikłaniach pooperacyjnych, uszkodzeniu ślimaka, usznej postaci półpaśca, urazach ciśnieniowych i akustycznych, uszkodzeniach toksycznych
  • Zawroty głowy związane z ostrą dysfunkcją obwodowej części błędnika, podrażnieniem i uszkodzeniem ślimaka, chorobą Meniere’a, nagłą głuchotą

Liczne badania naukowe potwierdzają, że HBOT przynosi bardzo dobre rezultaty w leczeniu nagłej głuchoty. Wczesne rozpoczęcie terapii istotnie poprawia rokowanie, a nawet całkowicie przywraca słuch. Często wystarczających jest 10 zabiegów, czasem potrzeba do 3 serii.

Komórki czuciowe ucha wewnętrznego nie są w pełni zaopatrywane w tlen drogą naczyniową, lecz dyfuzją z endolimfy. Zwiększenie w niej ciśnienia parcjalnego tlenu poprzez HBOT może korygować jego niedobór w tych komórkach.